2. ÚKOLY MANAGEMENTU PODNIKATELSKÉHO SUBJEKTU
Definice managementu
Management je proces tvořený propojením čtyř základních manažerských aktivit = plánování, organizování, vedení, kontroly a řízení pracovníků a jimi využívaných zdrojů, jehož působením se dosáhne vytyčených cílů s vynaložením co nejmenších nákladů.
Charakteristika procesů managementu
Plánování – výchozí činnost, jejímž smyslem je navrhnout vizi nejlepší cesty ke stanovenému cíli (dále sjednocení k dosažení cíle a nástroj pro kontrolu správnosti postupu k cíli)
Organizování – kompletuje plánování – rozdělení úkolů na vhodné nositele a přidělení zdrojů = statické činnosti
Vedení pracovníků – emociální složka – má zajistit nejvyšší výkony při nejvyšší kvalitě
Kontrola a řízení – racionální působení, které využívá zpětnou vazbu – ověření skutečného výsledku původního rozhodnutí pro přípravu rozhodnutí dalších.
Hierarchické uspořádání managementu
Proces managementu je rozdělen do tří základních úrovní – hierarchická pyramida
1. Vrcholový management – odpovídá za strategická rozhodnutí dlouhodobého charakteru s dopadem do všech oblastí činností
2. Střední management – odpovídá za taktická rozhodnutí střednědobého charakteru v některých ze širších funkcí
3. První linie – představitelé managementu první linie jsou v bezprostředním kontaktu se zdroji organizace, které umožňují realizaci transformačních procesů
Manažeři
zodpovídají za to, že podnikatelský subjekt postupuje ke svým podnikatelským cílům účelně a efektivně – též, aby podřízení dělali správné věci a rádi
Úspěšný manažer musí být kompetentní v těchto složkách:
1. technická (odborné znalosti – IT, bankovnictví, atd.)
2. humanitní (schopnost jednat s lidmi a ovlivňovat jejich pracovní chování
3. koncepční (součást odborné kompetentnosti, vymýšlí, musí postihnout souvislosti mezi pracovními úkoly a odhadnout předem důsledky jím přijatých rozhodnutí).
Základní role manažera:
FORMÁLNÍ STATUT A MOCENSKÁ AUTORITA mají složky
1. informační – monitor, distributor, mluvčí
2. interpersonální (představitel, vedoucí, zprostředkovatel)
3. rozhodovací role (podnikatel, řešitel konfliktů, vyjednavač, přidělovatel zdrojů
Mocenská autorita managera se opírá o složku formální, danou jeho statutem uvnitř subjektu a složkou osobního vlivu, vymezenou jeho osobními vlastnostmi, způsobem jak vykonává své základní role.
Vztah vlastníci-manažeři
Manažeři jsou skupinou zaměstnanců k jejichž povinnostem patří zastupovat zájmy vlastníků ve vztahu k ostatním zaměstnancům. Zájmy vlastníků bývají často odlišné od cílů podnikatelského rozvoje vytyčených a sledovaných manažery – ti např. nemusí mít zájem organizaci rozvíjet – což vede ke konfliktům. Příčina sporů mezi manažery a vlastníky spočívá v přirozené odlišnosti zájmů vlastníků a skupinových zájmů představitelů managementu.